VÝSTAVA / Materiálový experiment

Topičův salon
Praha
4. 2.-3. 3. 2016

MATERIÁLOVÝ EXPERIMENT
skupinová výstava pedagogů, studentů a absolventů ateliéru Přírodní materiály na Fakultě umění a designu UJEP v Ústí nad Labem

Vystavující: Anna Musilová, Markéta Oplištilová, Veronika Palmová, Jaroslav Prášil, Jana Skalová, Vojtěch Starosta, Anna Symonová, Jan Vítek, Robert Vlasák, Romana Zborovjanová
Kurátorka výstavy: Adéla Machová

Výstava MATERIÁLOVÝ EXPERIMENT zohledňuje aktuální procesuální a technologické přístupy v tvorbě ateliéru Přírodní materiály Fakulty umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Ateliér se přes zdánlivě jednoznačné určení neorientuje jen na zpracování přírodních materiálů, ale využívá také širší materiálovou a technologickou základnu. V ateliérové tvorbě najdeme volné umění, designová řešení, ale i nekonečné hledání a definování hranice mezi volným uměním a designem. 
Skupinová výstava představuje uměleckou tvorbu studentů, absolventů a pedagogů realizovanou v ateliéru Přírodní materiály (Anna Musilová, Markéta Oplištilová, Veronika Palmová, Jana Skalová, Vojtěch Starosta, Anna Symonová, Romana Zborovjanová a Jan Vítek) v kontextu umělecké práce vedoucího ateliéru profesora Jaroslava Prášila a odborného asistenta Roberta Vlasáka. Přestože se jedná o prezentaci děl vzniklých v tomto prostředí, cílem není ukázat maximální počet prací, ale představit určité tvůrčí a technologické bloky v uceleném myšlenkovém konceptu. Proto je výsledné autorské zastoupení v konečném důsledku asymetrické (nesleduje průřezově jednotlivé studijní ročníky ateliéru) a klade spíše důraz na osobnosti autorů a jejich vlastní přístup ke zkoumané problematice.  
Výstavní projekt zároveň poukazuje na specifickou pozici současné prostorové tvorby, jejíž autoři se nevěnují pouze soše, objektu nebo instalaci. Často pracují i s dalšími médii jako jsou fotografie (Anna Musilová – Otisky, Romana Zborovjanová – Nežádoucí zabarvení), video (Jan Vítek – Limity) nebo nejrůznější elektronická a jiná mechanická zařízení.
Ve vybraných dílech můžeme spatřit celou řadu společných prvků. Vychází z motivace autorů ověřovat tvůrčí přístupy, experimentovat s materiály a ze snahy vyvíjet specifické postupy ve vlastní umělecké tvorbě. Princip bádání na pomezí možností materiálů a tvůrčích postupů charakterizuje už samotný název výstavy, jenž odkazuje k Materiálovému experimentu Romany Zborovjanové. Autorka vybízí diváka k zamyšlení nad vztahem k přírodě. V tvorbě využívá konzumní plodiny (pomeranč, ananas ad.), z nichž vytvořila nové objekty zakonzervováním prázdných plodů. Objekty připomínají na první pohled vzácné užitné nádoby. 
Různorodý materiál, jeho možnosti a určitá výzva k překonání tradice, nebo stálých forem, jsou viditelné i v pracích Veroniky Palmové (Trofejní galerie) a Markéty Oplištilové (Systém/Chyba). 
Vztah k přírodě, hledání její paměti, pak najdeme v projektu Záznam Markéty Oplištilové. Přírodní zdroje užívané k tradičnímu řemeslu motivují i práci profesora Jaroslava Prášila, jehož textilní šperky (Na ruku) jsou výsledkem zkušeností s tvarem a barvou a zájmem o opuštěné nástroje na úpravu lnu i jeho zpracování tradičními postupy v netradičním tvarosloví.
Robert Vlasák (Řeči), Anna Symonová (Uvadeč) i Vojtěch Starosta (Plachá mechanika) využívají při tvorbě objektů a instalací technická východiska a poznatky z oblasti fyziky, mechaniky a elektroniky. Pracují s vtipem a prvkem hry, kdy skrze interaktivní formu díla připravují specifické situace, ve kterých divák svou aktivní přítomností odhaluje jejich koncept. Pozorného diváka vyžaduje i instalace Veroniky Palmové (Nemožnost v okamžiku) nebo objekty Jany Skalové (Úhel pohledu).
Spojení se současnými technologickými prostředky, experimentální postupy, interdisciplinární přesahy a často i aktivní hra s divákem a jeho představivostí jsou základní charakteristiky vystihující tvorbu tohoo ateliéru i aktuální výstavu.

http://www.topicuvsalon.cz/vystava/materialovy-experiment/






Komentáře

Oblíbené příspěvky